JE PRE DIEŤA LEPŠIA ELEKTRICKÁ ČI MANUÁLNA ZUBNÁ KEFKA? 🪥
Maličkým deťom odporúčame manuálnu zubnú kefku. Dôvodov je viacero... 🧏♀️
- 🖐 Detská rúčka a motorika sú vo vývoji. Z tohto dôvodu odporúčame, aby si deti predškolského veku, ale aj deti na prvom stupni ZŠ, čistili zuby manuálnou zubnou kefkou a tak pracovali na rozvoji motoriky.
- ❌️ Zároveň je to aj dôvod, prečo deťom v tomto veku neodporúčame elektrickú zubnú kefku. Keďže je ich motorika a cit v ruke ešte len vo vývoji, mohli by si neopatrným zaobchádzaním, silným tlakom či šúchaním ublížiť a poškodiť nielen zuby, ale aj ďasná.
- 🪥 Práve kvôli nedokonalej, ešte len vyvíjajúcej sa motorike dieťaťa apelujeme na rodičov, aby dočisťovali deťom zuby. A to od prvého prerezaného zuba až po nástup na druhý stupeň ZŠ (odborná literatúra uvádza až do veku 12 rokov).
👶 V skoršom veku si dieťa reálne nedokáže vyčistiť zuby samo dokonale, rovnako ako sa 1-2 ročné dieťa nedokáže samo najesť polievku bez toho, aby sa nezašpinilo. Tréning je však dôležitý – platí to rovnako pri jedle, ako aj pri čistení zúbkov. Preto najprv nechajte dieťa, aby si zuby vyčistilo samo, a až následne ich dočistite.
❔️ Ako na to? Čítajte tu:
🔗 Ako čistiť detské zuby?
❓ PRE KOHO JE TEDA DETSKÁ ELEKTRICKÁ ZUBNÁ KEFKA VHODNÁ?
Elektrická zubná kefka je po dôkladnej inštruktáži vhodná:
- ✅ pre deti od cca 10-12 rokov,
- ✅ pre deti so zdravotným znevýhodnením, v tomto prípade môže elektrická zubná kefka uľahčiť a zrýchliť ústnu hygienu, či už dieťaťu alebo rodičovi, ktorý mu čistí zuby,
- ✅ ak motivuje dieťa k čisteniu zubov, môže ju dieťa začať používať aj v nižšom veku ako 10-12 rokov (v tomto prípade je vhodné striedanie – ráno manuálna zubná kefka, večer elektrická),
- ✅ pre deti s ČO aparátom na zuboch (strojčekom),
- ✅ pre deti so zvýšenou tvorbou pigmentu.
🪥 V závere však treba dodať, že samotná elektrická zubná kefka je dobrým pomocníkom pri čistení zubov. 👍
Za krátky čas ⌛️ môže vyčistiť zuby lepšie ako manuálna, avšak záleží na tom, kto ju má v rukách 👋.
Ak má vaše dieťa dostatočný vek, manuálnu zručnosť, cit v rukách a osvojenú techniku čistenia (technika čistenia zubov s elektrickou kefkou je iná ako pri manuálnej kefke), tak je používanie elektrickej zubnej kefky na mieste 🙂.
🧐 NA ČO DBAŤ PRI VÝBERE ELEKTRICKEJ ZUBNEJ KEFKY?
- ➡️ SENZOR TLAKU ⚠️ – ktorý upozorní na to, že je potrebné priložiť kefku jemnejšie (s menšou silou). Dieťa oboznámte so senzorom tlaku – môže byť svetelný, zvukový alebo vibračný v závislosti od typu zubnej kefky.
- ➡️ SENZITÍVNY PROGRAM 🪶 – nastavte deťom jemnejší režim čistenia a pravidelne kontrolujte, či nedošlo k prestaveniu.
- ➡️ JEMNÉ HLAVICE 🪥 – odporúčajú sa mäkké, senzitívne hlavice.
- ➡️ INŠTRUKTÁŽ 🦷 – pred prvým použitím si naštudujte vhodnú techniku čistenia pre daný typ kefky a pozrite si inštruktážne videá spolu s dieťaťom.
- ➡️ ABSOLVUJTE s dieťaťom DENTÁLNU HYGIENU ✨️ – Najvhodnejšie je pred prvým použitím elektrickej zubnej kefky absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu. Zabránite tak tomu, aby si dieťa elektrickou kefkou "zaleštilo" prítomný zubný kameň. Počas dentálnej hygieny dieťa absolvuje aj profesionálnu inštruktáž vhodnej techniky čistenia zubov podľa typu elektrickej kefky, tak aby bolo čistenie efektívne a bezpečné pre jeho zuby a ďasná. 👍
✨️ Viac informácií o profesionálnej dentálnej hygiene pre deti nájdete tu:
🔗 Dentálna hygiena pre deti
🦷 Dentálna hygiena Dentalworks
📍 Sabinovská 139, 080 01 Prešov
📧 Email: dhpresov@gmail.com
📞 Telefón: 0915 222 299
🌐 Web: www.dentalnahygienapresov.sk
